Encod.org
Europe

 

GOLD MEMBERS


RED MEMBERS


GREEN MEMBERS

Sam Vanden Auweele
BioTabs
Barney’s Farm
Petr Konecny
Cannabis Cura Sicilia
Alberto Saint Cort
NORML FRANCE
A.C.C. IPANEMA
Cannabis Social Club - Bozen
Bill Griffin
Enecta C.V.
SeedMarket.com
LA MACA
NEWSWEED
IRKA
SANTYERBASI GROWSHOPS
ZRK.SI - Cannabis regulation institute Slovenia
MEDICINAL STAR’S
ALBO SHANTI
FIELDS OF GREEN FOR ALL
CIRCULO SECTORIAL CANNABICO
ARGE CANNA
Sensi Seeds
Asociacion Cannabica 4/20
COL.CAN.CAN
Bart B
OVERGROW.IT
GROWERLINE
CANAPA INFO POINT
Manuel Fernandez
LEOLED GROW LIGHTS
Marco Moscatelli
Associazione Culturale Tuanis - Canapamundi
Andrej Kurnik
Hanfinstitut
TREE OF LIFE - AMSTERDAM CANNABIS SOCIAL CLUB
Francis Costelloe
High Supplies - Cannabis Seeds Shop
PARADISE SEEDS
Patrick Firnkes
Assonabis
Coffeeshop Pink
Asociación Hempower
Tricomaria.com

MEMBERSHIP / view all

 
Published on 3. máj 2012  napísal(a) encod

BULLETIN ENCODu 87

Bulletin ENCODu o drogové politice v Evropě

č. 87, květen 2012

CO SE DĚJE V NĚMECKUVšetky verzie tohto článku: [Español][English][Nederlands][italiano][slovenčina][français]

Od konce roku 2010 dochází k určitému posunu v diskuzi o legalizaci konopí v Německu. Zatímco sousední země (Belgie, Česká republika, Dánsko a Polsko) dekriminalizují užívání konopí nebo dokonce pěstování pro vlastní potřebu a navzdory tomu, že argumenty pro legalizaci jsou přesvědčivé a racionální, německá vláda (tvořená křesťanskými demokraty a liberály, CDU/CSU/FDP) zatvrzele odmítá jakékoli návrhy na reformu konopné politiky. Jejich argumenty nejsou vědecké, ale ideologické: vše, co se týká konopí či marihuany, musí zůstat zakázáno a být potlačováno.

V německém federálním státě je více než 3 miliony pravidelných a více než 12 milionů příležitostných uživatelů konopí. Každoročně dochází k přibližně 100 000 trestních řízení na základě pouhého užívání konopí. Ačkoli mnoho z takto obviněných je následně propuštěno, jelikož se jedná o nepatrná množství, policie každopádně konopí zabaví a dotyčná osoba získá záznam v rejstříku. V některých spolkových státech jsou udělovány poměrně kruté tresty i za přestupky, které se týkají čistě konzumace konopí, a to i v případech malého množství. Uživatelé riskují ztrátu řidičského průkazu a jsou vystavováni domovním prohlídkám a dalšímu ponižujícímu zacházení.

V prosinci 2010 vyhlásila Německá konopná asociace online petici za dekriminalizaci užívání konopí. Petice požadovala ukončení stíhání a diskriminace konzumentů konopí a zavedení zdravého rozumu do německé konopné legislativy. Byly navrženy tyto změny legislativy:

Držení menšího množství konopí pro osobní potřebu (do limitu minimálně 30 gramů) by nemělo být trestáno.
Takzvané „malé množství“ musí být stejné ve všech spolkových zemích Německa.
Pěstování několika rostlin pro osobní potřebu by mělo být dekriminalizováno. Je nutno vytvořit a zavést pravidla týkající se „malého množství“ s cílem vytvořit legální rámec pro kolektivní pěstování, jaké nalezneme například ve Španělsku ve formě tzv. Cannabis Social Clubů.
Zavedení logického, vědecky podloženého limitu pro povolené množství THC v těle při řízení vozidel, tak jako je tomu v případě alkoholu.
Pokud se policie rozhodne stíhat držení malého množství konopí, procedura by neměla obsahovat domovní prohlídku a pořizování fotografií nebo snímání otisků prstů.

Petici podepsalo více než 30 000 osob.

Některé noviny uveřejnily o petici zprávy a uvedly naše argumenty. Mezitím podal mluvčí levicové strany Die Linke Frank Tempel návrh na legalizaci konopí. Návrh požaduje legalizaci držení 30 gramů konopí pro vlastní potřebu a také umožnění pěstování konopí pro osovní potřebu.

Strana Die Linke následně volala po vytvoření Cannabis Social Clubů, v rámci nichž by si uživatelé své rostliny sami pěstovali, nebo delegovali pěstování pro svou potřebu na tyto kluby. Strana taktéž požadovala zavedení vědecky podloženého limitu obsahu THC v těle pro řízení motorových vozidel.

Tato žádost následovala po veřejném slyšení u Komise pro veřejné zdraví, které se konala v lednu 2012 pod názvem „Nakolik je konopí nebezpečné?“. Byla pozvána řada expertů. Někteří z nich, zejména ti od německé policie, úřadu státního zastupitelství a prof. Dr. Thomasius z hamburské fakultní nemocnice, návrh ostře odmítli. Jiní návrh naopak podpořili, jako např. Dr. Nicole Krumdiek (nevládní organizace Schildower Kreis) a Georg Wurth (Německá konopná asociace).

Na podzim 2011 se Maximilian Plenert z Německé konopné asociace zúčastnil pokusu kancléřky Angely Merkelové o zapojení veřejnosti do debaty ohledně krize. Mnoho lidí projevilo zájem o jeho požadavek na legalizaci konopí, ale Merkelová odpověděla velice hloupým způsobem.

V poslední době lidé, kteří hlasovali v online anketě, úspěšně protlačili návrh Německé konopné asociace do tzv. „Dialogu o budoucnosti“, projektu, který nastartovala kancléřka Merkelová. Tento návrh se umístil na druhém místě na seznamu záležistostí, jež mají být projednávány. V tuto cvíli čekáme na reakci Merkelové a německé vlády. Na první květnový víkend je naplánován „Global Marijuana March 2012“ ve Frankfurtu a „Hanftag“ („Den konopí“) v Berlíně. Všichni jsme tvrdě pracovali, abychom na demonstrace přitáhli co nejvíce lidí, aby vyjádřili svůj názor. Německý konopný aktivista Steffen Geyer zahájí v Berlíně svou „Cannabiskultour“, turné napříč Německem, na němž chce informovat a přesvědčit další obyvatele k podpoře našeho boje za legalizaci konopí pro léčebné i rekreační účely.

Autor: Ingrid Wunn

PS od Encodu: Od 1. května začíná holandská vláda uplatňovat nová pravidla pro vstup do coffeeshopů v jižním Nizozemí.. Od 1. ledna 2013 se mají tato opatření rozšířit i na zbytek země. Lidem, kteří nemají v Holandsku trvalý pobyt, bude vstup do coffeeshopů zakázán a holandští obyvatelé se budou muset trvale zaregistrovat jako členové některého z coffeeshopů, které se tak mají změnit na uzavřené kluby. Encod a řada jeho holandských členů tato nová pravidla odmítají, jelikož by mohla vést k zániku modelu coffeeshopů tak, jak ho známe již od roku 1976. Společně s 19 coffeeshopy a spotřebitelskou organizací WeSmoke jsme iniciovali soudní proces proti holandskému státu, s cílem napadnout diskriminační povahu těcto nových pravidel. 1. května byly započaty další procesy na místní úrovni v Maastrichtu a Tilburgu. 17. června se u příležitosti tzv. Cannabis Liberation Day, („Dne osvobození konopí“) v Amsterdamu sejdou a zmobilizují tisícovky aktivistů v rámci kampaně, která potrvá až do 12. září 2012, kdy se budou v Nizozemí konat volby do parlamentu. Pevně věříme, že buď soudy nebo nová holandská vláda tato nová opatření co možná nejdříve zruší.

Překlad: Michal
P.S.

ENCOD POTŘEBUJE VAŠI PODPORU:

Account: 001– 3470861–83 Att. ENCOD vzw – Belgium

Bank: FORTIS, Warandeberg 3, 1000 Brussels

IBAN: BE 14 0013 4708 6183

SWIFT: GEBABEBB


Share |Reagovať na tento článok


The European Coalition for Just and Effective Drug Policies, is a pan-European network of currently 160 NGO’s and individual experts involved in the drug issue on a daily base. We are the European section of an International Coalition, which consists of more than 400 NGOs from around the world that have adhered to a Manifesto for Just and Effective Drug Policies (established in 1998). Among our members are organisations of cannabis and other drug users, of health workers, researchers, grassroot activists as well as companies.


E-mail Secretariat: office (at) encod.org Privacy: Updated August 2017
© Encod.org 2014 :: Design by: Navetrece.com