Bulletin ENCODu o protidrogové politice v Evropě
Prosinec 2013
URYCHLENÍ NEVYHNUTELNÉHO
Bylo to rušné tři měsíce v ENCOD: od září do listopadu jsme byli v rámci kampaně “Pomozte ukončit válku proti drogám” přítomni na veletrzích konopí ve Španělsku, Rakousku a České republice a na High Times Cannabis Cup v Amsterdamu.
Ukázalo se, že taková kampaň je dobrý způsob, jak se dohodnout s aktivisty z celé Evropy i mimo ní na reformě drogového práva a dostat naše poselství k mnoha firmám a občanům. Jednoduše řečeno: teď když se zdá, že konec války proti drogám se rychle blíží, musíme se ujistit, že nové způsoby regulace nebo legalizace drog budou klást na první místo zájem běžných občanů. Pokud jde o konopí: svoboda pěstování by měla být součástí jakékoli formy regulace. Právo “pěstovat si své vlastní konopí” zabrání společnostem a vládám získat monopol na jeho výrobu. Skvělá zpráva je, že vláda Uruguaje nyní uzákonila právo na pěstování omezeného počtu rostlin konopí pro osobní potřebu.
Loni v září na Expo Grow v Irunu, představil průlomově nový zákon o konopí Julio Calzada, šéf Národní protidrogové rady Uruguaje. Na otázku o 40 gramovém omezení na měsíc odpověděl, že nemocní uživatelé budou moci získat více konopí, pokud je potřebují. Dodal, že pro neléčebné použití je tato hranice stanovená proto, aby Uruguayci “celý den nezírali na svůj pupík”. O několik týdnů později Calzada oznámil cenu, za kterou se bude legální konopí v Uruguaji prodávat: jeden americký dolar za gram. Jak oznámil britský list The Guardian, Uruguay se stane “první zemí na světě, kde bude prodej konopí nejen legální pod kontrolou státu, ale při ceně kolem 1 $ za 1 gram v ní bude konopí pravděpodobně i nejvíce cenově dostupné”.
Pražský Cannafest nám umožnil dozvědět se více o revoluci konopí ve Spojených státech. Jedním z přednášejících byl Steve de Angelo, výkonný ředitel největší konopné lékárny na světě, Harborside Health Center v Kalifornii. Ve svém projevu zdůraznil, že legalizace marihuany je nevyhnutelná a je s ní spojená celá řada zajímavých otázek: “To není otázka, zda a kdy, protože tento proces se ve Spojených státech děje už nyní. Otázka je, jak tento průmysl bude vypadat. Jak budeme popisovat konopí? Jak budeme konopí prodávat? Jak budeme o konopí učit děti? Jak by mělo vypadat zodpovědné užívání konopí? Jaké typy organizací by měly dostat prodejní licenci a jak by ho měly prodávat? Jak by se mělo pěstovat a kde? Jakému typu kontroly ochrany životního prostředí by mělo podléhat? Jaký typ obalu, jaký typ značení? Mělo by být testované a na co by mělo být testované? Mělo by být pěstované organicky (bio)? Co to má konkrétně znamenat? Na všech těchto otázkách se v současné době pracuje. Jsme svědky zrodu zcela nového legálního odvětví ve Spojených státech. ”
Další americký řečník, Doug Fine, autor známé knihy “Příliš vysoko na pád a nová zelená ekonomická revoluce v konopí”, na Cannafestu začal své tří týdenní evropské turné. Také on je přesvědčený, že zákaz konopí bude do pěti let minulostí. “Nemůžeme trpět takový nesmysl, aby se cenné policejní zdroje věnovaly na vymýcení rostliny, která je bezpečnější než alkohol,” řekl publiku v Praze. Fine šíří své poselství o nadcházející éře drogového míru v pěti zemích, kde promluví na devíti akcích – v České republice, Anglii, Irsku, Belgii a Nizozemsku. V diskusi o podobných překážkách v Evropě jako zásah proti growshopům v České republice během týdne před Cannafestem řekl, že se jedná o příklad “drogových bojovníků, kteří na ústupu podminují přístav”. Jinými slovy: poslední zoufalé opatření politiků a strážců zákona, kteří sice vědí, že válku proti drogám prohráli, ale snaží se alespoň způsobit co nejvíc zpoždění a problémů.
Pro Evropu jsou mohutné změny ve Spojených státech a Uruguaji dobrou zprávou z celé řady důvodů. V první řadě dokazují, že regulace a dokonce i legalizace je možná navzdory mezinárodním smlouvám o drogách. Za druhé, tyto změny ukazují, že regulace nelegálních drog dosahuje ve všech směrech lepších výsledků ve srovnání se zákazem. A v neposlední řadě: Spojené státy již nejsou “tyranem” mezinárodní protidrogové politiky. Jak Doug Fine řekl: ” Začali jsme válku proti drogám – což nás mrzí – ale aspoň ji teď ukončíme. ” Viděli jsme, jak je v poslední době živá debata o zákazu konopí v Belgii, Spojeném království a Nizozemsku a jak stále více a více vědců, zdravotníků a (místních) politiků aktivně podporuje regulaci nebo legalizaci.
Na jednání ENCOD v Evropském parlamentu budou aktivisté z celé Evropy 6. prosince diskutovat o kampani pro volby do EP v květnu příštího roku. Probereme také plány na akce ENCOD před sídlem UNODC ve Vídni v březnu 2014. Jestliže chceme urychlit nevyhnutelný konec války proti drogám, potřebujeme zdravou, rostoucí organizaci. Proto, jestliže ještě nejste členem ENOD, uvažujte prosím o členství. Pokud už členem jste, pokuste se získat nové členy mezi svými přáteli a kolegy. Společně dokážeme ukončit válku proti drogám a vytvořit spravedlivou a efektivní protidrogovou politiku v Evropě.
Napsal Derrick Bergman