Bulletin ENCODu o protidrogové politice v Evropě
Únor 2015
Altruismus vs. chamtivost
Prohibice rostlin a jejich derivátů je s námi již tak dlouho, že to někdy vypadá, jako by se jednalo o něco tak přirozeného jako sluneční světlo, zvuk větru nebo dítě plačící, že chce více mléka.
Prohibice se nám předkládá jako něco dobrého, a to nejen pro lidi, ale i pro celé národy; jako něco, co osvobozuje, jako nástroj k obraně dobrého před špatným. Prohibice má své i opravdové věřící a následovníky. Lidi, kteří upřímně myslí, že bez drog svět je možný a žádoucí, a že tato prohibice je jediná správná odpověď na řešení problémů s drogami.
Nicméně, prohibice se nezrodila jako koncept na řešení problémů, ale na řízení lidí a vytváření zisků díky tvrdé regulaci. Prohibice tradičních etnobotanických rostlin a rostlinných výtažků ve jménu ochrany lidského zdraví a bezpečnosti společenství je cynismus par excellence a naprosto špatný; je to protekcionismus, a to takový druh protekcionismu, který je implementován ve jménu čisté chamtivosti.
Aby bylo možné pochopit důvod, proč takový přístup mohl tak dlouho přežít, je nutno odpovědět na následující otázku: Kdo získává prospěch z prohibice a kdo je na straně poražených?
Je zřejmé, že jedním z pohonů prohibice je stát jako takový. Stát má zájem na regulaci toku daní a peněz získaných z hospodářského růstu odvětví, ať už legálního či nelegálního, který prohibice vytváří.
Na jedné straně prohibice zajišťuje masivní růst šedé ekonomiky. Tato ekonomika může poskytovat služby skupinám – spojených s vládou, nebo ne – které potřebují finanční prostředky na činnosti, jež nikdy nebudou schválené žádným parlamentem.
Na druhé straně mnoho poboček farmaceutického a petrochemického průmyslu je závislých na prohibičních opatřeních, která zajistí, že jejich výrobky nebudou mít žádnou konkurenci.
Na úsvitu konzumní společnosti před zhruba 100 lety petrochemické koncerny začaly růst. S rychlou modernizaci komunikace bylo průmyslové zboží k mání ne-li ve všech částech světa, pak jistě v Severní Americe a Evropě. Výrobky farmaceutického průmyslu se staly dostupnými všude.
Jeho lobbyisté spolu s chamtivými politiky se postarali o to, že za posledních 50 let se svět nevratně změnil. Konvence OSN a mezinárodní smlouvy nahradily staré tradiční znalosti o užívání psychoaktivních rostlin k prospěšným účelům.
Teď už opravdu nikoho nezajímá, co bude s lidmi, kteří si chtějí užívat zakázané ovoce.
Místo toho se vytvořilo nové paradigma “zdraví”. Lékařští experti definují drogovou závislost jako sociální deviaci od normy společensky přijatelného chování. Četné nevládní organizace převzaly tuto teorii a plní svou vytyčenou úlohu „měnit špatné návyky uživatelů drog“.
Organizace provádějící harm reduction opakují toto lékařské dogma a odůvodňují si tak své soužití s prohibicí, šíření povýšenecké pravdy o nutnosti péče o škodlivý život uživatelů drog po celém světě. S podporou vlád a finanční elity – vytvářenou mezi jinými s pomocí farmaceutických firem – různé “nevládní organizace” nyní přeměnily harm reduction, která původně byla jednoduchým nástrojem ke snížení zdravotních rizik spojených s užíváním drog, na hlavní cíl protidrogové politiky, a ohrožují tak původní záměr organizací občanské společnosti, kterým byl konec prohibice.
Dokonce ani nedávná vlna liberalizace konopí v USA není motivována jen altruistickými záměry. Také zde lidi myslí na dolary. Je opět na občanských aktivistech, aby se postarali o to, že liberalizace nepovede k vytváření monopolů.
Pravda byla a stále je hlavní obětí války proti drogám. Problém se všemi alternativami přicházejícími shora je to, že jejich rozsah nepřevyšuje prohibici. Je prohibice ještě oprávněná? Četné studie, data, fakta, zprávy, kvalitativní hodnocení nám říkají, že způsobuje mnohem více škody než samotné drogy: pravda je v očích pozorovatele.
Napsal Janko Belin
NOVINKY ZE SEKRETARIÁTU
ENCOD se připravuje zúčastnit se výroční schůze Komise OSN pro narkotika ve Vídni od 9. do 17. března. Delegace ENCOD (Alberto Sciolari – Itálie, Andrej Kurnik – Slovinsko, Derrick Bergman – Nizozemí, Enrico Fletzer – Itálie, Maja Kohek – Slovinsko a Toni Straka – Rakousko) připravuje pro toto setkání dvě akce: jednu o stigmatizaci uživatelů drog a druhou o léčebné hodnotě přírodního konopí.
Od 20. do 22. února ENCOD se zúčastní veletrhu Canapa Mundi Hemp Fair v Římě, Itálii.
Všichni členové ENCOD jsou zváni k účasti na Route of the Coca Leaf, kterou organizují Friends of the Coca Leaf v červnu 2015.