Bulletin ENCODu o protidrogové politice v Evropě
Červenec 2013
Bulletin ENCODu o protidrogové politice v Evropě
Červenec 2013
PLÁNOVÁNÍ ZELENÉ REVOLUCE
Od 21. do 23. června proběhla Valná hromada (GA) členů ENCOD v Bermeu, Baskicko, Španělsko. GA se zúčastnilo více než 30 aktivistů z 10 zemí, kteří hájí práva spotřebitelů a výrobců, a snaží se o posílení protidrogové politiky, která by prospívala společnosti jako celku.
Prostředí sotva mohlo být lepší. Bermeo je malé město na baskickém pobřeží, které je bezpečné a v noci tam jsou ve službě jen 3 policisté. Urjogabardea, jak se jmenuje místní Cannabis Social Club, získala plnou spolupráci místních orgánů a mohla uspořádat valnou hromadu v obecní budově na hlavním náměstí.
Bermeo
Načasování hrálo v náš prospěch. Dne 23. června, den po nejkratší noci v roce, lidé Bermeu tradičně pálí čarodějnice, zlé duchy, kteří přetrvávají z minulosti. Věří, že jim to umožní začít nový rok znovu. Poslechli jsme jejich rady a probrali jsme spoustu nápadů a konkrétní plány, jak od července začít pracovat.
Především se zaměříme na volby do Evropského parlamentu, které se budou konat v květnu 2014. Vzhledem k selhání Evropské komise při vytváření autentického fóra pro dialog s občanskou společností o protidrogové politice, zaměříme naše úsilí k těm, kteří v Bruselu skutečně zastupují občanskou společnost. Později v tomto roce plánujeme uspořádat setkání v Evropském parlamentu, abychom požadovali více starosti o veřejné zdraví, lidská práva a transparentnost v evropských protidrogových politikách. Zmapujeme názory kandidátů EP na současné protidrogové politiky a jejich možné alternativy, a na základě výsledků budeme mobilizovat lidi k hlasování. Stránky ENCOD v příštích několika měsících podstoupí plastickou operaci,, takže mohou sloužit jako nástroj kampaně.
Za druhé, nasměrujeme naši energii k Vídni. Je reálná šance, že v roce 2016, kdy OSN bude věnovat zvláštní zasedání jejího generálního shromáždění k drogové problematice, může dojít k vážné revizi dosavadního průběhu protidrogové politiky, která umožní pružnější interpretaci mezinárodních úmluv. I bez snah ENCOD tak skončí válka proti drogám. Ale pokud chceme mít jistotu, že politiky, které budou později přijaty, vezmou v úvahu zájmy spotřebitelů i malých výrobců, nemůžeme si dovolit nic nedělat.
V nadcházejících měsících bude tým lidí v čele s členy vídeňského ENCOD tvrdě pracovat, aby přesvědčil sponzory podpořit akci ve Vídni během jednání CND v březnu 2014. Může to být buď masová demonstrace nebo tichá akce v přední části budovy OSN. Přinejmenším se bude příští valná hromada ENCOD konat ve Vídni během víkendu před CND.
Členové ENCOD v Bermeu
Za třetí, budeme i nadále podporovat Konopný společenský klub (CSC) jako model pro organizování trhu s konopnými drogami v Evropě. Dobrou zprávou je, že v mnoha zemích slouží existence CSC v Belgii a ve Španělsku k inspiraci dalších lidí. Jakmile pro jednotlivce není trestným činem vypěstovat si alespoň jednu rostlinu, logika velí, že ve správném politickém klimatu můžete vstoupit do konopného společenského klubu a užívat všech výhod, které nabízí.
Ve Francii si hnutí CSC bude muset vybrat, jestli otevřeně vyjde na veřejnost, nebo bude pokračovat v podzemí dokud takové kluby nebudou existovat po celém světě. Francie má jedny z nejpřísnějších zákonů proti konopí v Evropě a po intenzivním tlaku ze strany vlády, pět klubů bylo rozpuštěných dne 20. června 2013. Tak zůstala jen druhá možnost, jít do podzemí.
Ve Slovinsku umožnily změny zákona vytvoření CSC, nicméně, s povinností dohledu ministerstva zdravotnictví. V současné době kluby chtějí zůstat nezávislé.
Fredrick Polak odstoupil poté, co byl 4 roky prezident ENCOD
Německo má největší počet obyvatel v Evropě, a proto by zde vytvoření CSC hodně znamenalo pro celé hnutí. Hrají zde roli kulturní rozdíly, protože německá společnost netoleruje šedé oblasti v právu (na rozdíl od Španělska, Nizozemí a Belgie). V celé zemi existuje mnoho nelegálních pěstitelů, ale není pravděpodobné, že vyjdou na veřejnost. Nejpravděpodobnější cestou tam budou petice a lobování u své politické strany. Jeden uživatel konopí pro léčbu tam byl nedávno souzen a stal se první osobou, která si může pěstovat vlastní konopí doma. Podmínkou je však, že musí zabezpečit svůj dům za cenu 14 tisíc euro. Podle německého způsobu pokrok tam jde pomalu a důkladně. To však také znamená, že pokud se tam vytvoří zákony umožňující provoz CSC, budou velmi jasné a nepochybně nabídnou solidní rámec pro další země k následování.
Ve Velké Británii mnoho skupin tvrdí, že jsou konopnými společenskými kluby. Po celé Velké Británii existuje kolem 80 takových skupin (ačkoli většinou jen na Facebooku). Policie uvádí, že konopí je už víceméně dostatečně dekriminalizované, ale není to natolik dostatečně, aby to lidi přesvědčilo vyjít na veřejnost v konopných klubech. Vláda říká, že si na takové organizace došlápne. Ponechají tak trh otevřený místo nich pro zločince.
Itálie je ponuré místo pro spotřebitele konopí. Italští politici uvedli v platnost jeden z nejpřísnějších protidrogových zákonů v Evropě a jejich věznice jsou přeplněné. Můžete jít do vězení za držení pro osobní použití v množství pouhých 5 gramů. V rámci tohoto prostředí je nemožné otevírat konopné společenské kluby, ale snahy o vytvoření jednoho takového klubu pro léčebné uživatele jsou v plném proudu.
V Rakousku si mohou lidé pěstovat konopí pro vlastní potřebu. To otevírá dveře k modelu CSC. Hlavní politická strana chce dekriminalizaci konopí. Aktivisté pracují s právníky při spolupráci s místními úřady při uvádění konopných společenských klubů v provoz a radí se s nimi, jak se vyhnout stíhání těch, kteří tyto kluby vedou.
Místní rada nizozemského Utrechtu si natolik oblíbila myšlenku konopných společenských klubů, že oznámila své přání jeden takový klub v blízké budoucnosti založit. Nyní pracují na tom, jak zajistit, že zakladatelé neskončí ve vězení, protože v Nizozemsku je stále nezákonné pěstovat konopí.
Mezitím, v Belgii a ve Španělsku konopné společenské kluby vzkvétají, stejně jako další iniciativy, které využívají právní marže jimi vytvořené. Během valné hromady jsme diskutovali o možnosti konverze ENCOD na Evropskou federací CSC, ale rychle jsme tuto myšlenku zavrhli. Nejsme schopni ani ochotni hrát v této věci roli soudce. Vítáme všechny iniciativy, které chtějí zajistit, aby se konopí dostávalo od výrobců ke spotřebitelům spolehlivým, bezpečným a transparentním způsobem, ale zvláště podporujeme koncept konopných společenských klubů, který jsme definovali konkrétněji v novém souboru zásad. Mezi naše další úsilí bude snaha dát dohromady evropské advokáty, kteří mají zájem vypracovat úspěšnou strategii na obranu konceptu CSC před soudy ve své vlastní zemi.
Nový řídící výbor (SC): Janko Belin, David Rosse, Has Cornelissen, Enrico Fletzer, Derrick Bergman s Joepem Oomenem a Beatriz Negrety
Nakonec se na valné hromadě zvolil nový řídící výbor. V příštích dvou letech se bude skládat z Davida Rosse (Rakousko), Derricka Bergmana a Hase Cornelissena (Nizozemsko), Enrica Fletzera (Itálie) a Janka Belina (Slovinsko). Od této chvíle se bude předsednictví SC střídat každých 6 měsíců. Prvním předsedou byl jmenován Derrick Bergman.
SC bude podpořený vnitřním kruhem členů ENCOD – doufejme, že alespoň jeden pro každou zemi – který se bude intenzivně účastnit v některé z oblastí v nichž působí ENCOD. V příštích týdnech SC vypracuje strategii jak zapojit vnitřní kruh a všechny ostatní členy v akčním plánu na příští rok. Pokračování příště.
Napsal Joep Oomen (s pomocí Billa Griffina a Petera Webstera)
Photo: Gonzomedia