Národným orgánom pre rovnosť príležitostí
Švédska a
9. Február 2011
Vážená pani/ pán,
týmto by sme chceli podať sťažnosť na vládu vašej krajiny pre rasovú a kultúrnu diskrimináciu domorodých obyvateľov andskej oblasti Južnej Ameriky.
V roku 2009 prezident Bolívie, Evo Morales, požiadal OSN o zmenu znenia Jednotného dohovoru o omamných látkach z roku 1961. Táto zmena mala ukončiť diskriminačný a vedecky neudržateľný zákaz žuvania listov koky, prastarý zvyk medzi domorodými obyvateľmi andského regiónu. Archeologické nálezy dokazujú, že žuvanie koky sa datuje do obdobia 5000 rokov pred naším letopočtom.
Táto žiadosť o zmenu Dohovoru bola formulovaná tak, že by sa vzťahovala iba na krajiny produkujúce koku v andskom regióne, zatiaľ čo globálny kontrolný systém pre pestovanie koky a kokaínu by zostal nedotknutý.
Zákaz žuvania koky v roku 1961 Jednotným dohovorom bol podložený zisteniami z roku 1950, ktoré vykonala Vyšetrovacia komisia pre kokový list pri OSN. Správa tejto komisie je dlhodobo kritizovaná analytikmi ako nepresná, svojvoľná, rasistická a kultúrne necitlivá.
Postup OSN pri vybavovaní žiadostí ako je táto vyžaduje, aby každá zo 190 členských krajín OSN sťažnosť prijala. Ak čo len jedna z krajín bude mať voči sťažnosti námietky, OSN sťažnosť zamietne.
Podľa správ, ktoré prichádzajú z posledných zasadnutí horizontálnej pracovnej skupiny Rady pre drogy, vláda Spojených štátov amerických žiada výbor členských štátov Európskej Únie, ktorý sa zaoberá drogovou politikou, aby EÚ proti bolívijskej žiadosti namietala.
Postoj Spojených štátov amerických pritom nemá nič spoločné s vlastnosťami koky alebo jej reguláciou. Podľa vyhlásenia amerického veľvyslanectva v Bolívii zo dňa 26.1.2011, je postoj vlády USA založený na dôležitosti zachovania integrity dohovoru z roku 1961. Zachovanie integrity v tejto súvislosti môžeme interpretovať tak, že vláda USA chce zachovať „morálnu čistotu“ dohovoru OSN.
Lehota na predloženie námietok voči bolívijskej žiadosti uplynula dňa 31.1.2011 a 17 členských krajín EÚ nepredložilo voči žiadosti žiadne námietky. Jedna z krajín (Španielsko) dokonca žiadosť otvorene podporila.
V januári 2011 vláda vašej krajiny podala námietku na bolívijskú žiadosť a tým podporila zachovanie zákazu tradičnej spotreby koky v Bolívii.
Tento zákaz považujeme za poľutovaniahodný prejav rasizmu, pretože kriminalizuje a stigmatizuje prastarú kultúrnu tradíciu, ktorá nemá žiadne negatívne účinky.
Deklarácia OSN o právach domorodého obyvateľstva z roku 2007 uvádza, že „domorodé národy majú právo na zachovanie, kontrolu, ochranu a rozvoj ich kultúrneho dedičstva a tradičných kultúrnych prejavov.“
Európske krajiny dňa 18.5.2010 v Madride na Samite Európskej Únie – Latinská Amerika a Karibik uznali v Madridskej deklarácii – kultúrne dedičstvo domorodých obyvateľov. Vaša krajina týmto uznáva právo pôvodných obyvateľov na ochranu a zachovanie ich kultúrneho dedičstva.
Preto vás žiadame, aby ste konali podľa Madridskej deklarácie a prehodnotili svoje námietky voči bolívijskej žiadosti a zastavili tak kriminalizovanie kultúrnej tradície.
S pozdravom Výkonný výbor Encodu,
Fredrick Polak
Antonio Escobar
Marisa Felicissimo
Jorge Roque